Kuzey Kıbrıs Emlak

Kıbrıs

Kıbrıs, konumu ve tarihi zenginlikleri bakımında ‘’Akdeniz’in İncisi’’ olarak gösterilmektedir.
Bozulmamış zengin kaynakları, doğal yapısı, tarihi yerleri, plajları ve denizi ile ünlü bir adadır.
Kıbrıs Akdeniz’in 3’üncü büyük adası olmakla birlikte Türkiye’ye 65 km, Suriye’ye 100 km ve Mısır’a 420 km mesafesi bulunmaktadır.

Tarihçe
Kıbrıslı Rum ve Türkler arasında geçen uyuşmazlıklardan sonra Akdeniz’in büyülü adası Kıbrıs, ikiye bölünmüştür. 1974 yılından sonra Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs diye iki ayrı devlet yapısı günümüze kadar gelmiştir. Her iki bölgeyi ayıran bir yeşil hat vardır ve bu Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından kontrollü bir şekilde takip edilmektedir. Bugün her iki toplumun barış görüşmeleri olumlu bir şekilde devam etmekle birlikte, farklı kültürlere ev sahipliği yapmaya devam eden Lefkoşa, hala “dünyanın bölünmüş son başkenti” olarak anılmaya devam etmektedir

Genel Bilgiler
Kuzey Kıbrıs’ın alanı, bütün Kıbrıs’ın %36.5’ine tekabül etmektedir ve toplam yüzölçümü 3.355 km²’dir.
Kuzey Kıbrıs ilçeleri, yüzölçümü ve nüfusu;
1. Lefkoşa (Başkent) ( 513 km² – 98.739)
2. Girne (690 km² – 73.577)
3. Mağusa ( 997 km² – 69.839)
4. Güzelyurt (381 km² – 31.254)
5. İskele ( 774 km² – 23.356)

Sınır Kapıları ve Geçiş;
23 Nisan 2003 tarihinden itibaren Kuzey Kıbrıs ile Güney Kıbrıs arasında geçişler başlamıştır. Şuan aktif olarak kullanılan 7 sınır kapısı olmakla birlikte, KKTC Doğumlu Kıbrıs Türkler, Kıbrıs Cumhuriyeti pasaportuna sahip Kıbrıslı Rumlar, AB üyesi vatandaşlar Vatandaşları hiçbir kısıtlama altında kalmadan rahatlıkla geçiş noktalarını kullanmaktadırlar.

Ulaşım
Kuzey Kıbrıs’ta Ercan Uluslararası Havalimanı dahil toplamda 3 havalimanı bulunmaktadır. Tüm havalimanları uluslar arası uçuş trafiği ağı içerisinde yeralmaktadır. Ülkemizde bulunan 3liman içerisinde en büyük hacme sahip limanı Gazimağusa Limanıdır. Kuzey Kıbrıs’ın en büyük limanı olmakla birlikte İhracat ve ithalatta önemli bir yere sahiptir.

Eğitim
Kuzey Kıbrıs’ta Eğitim sistemi okul öncesi eğitim (3-6 yaş), ilköğretim (6-12 yaş), ortaöğretim (12-18 yaş) ve yükseköğretim (18+ yaş) olarak dörde ayrılmış durumdadır. Ayrıca tam gün eğitim 5 ve 15 yaşları arasındaki tüm çocuklar için zorunludur. Sonrasında yüksek öğrenim dahil olmak üzere devlet tarafından sağlanan eğitim vergilerle ödenmektedir.

Sağlık
Kuzey Kıbrıs’ta özel ve devlet dahil toplamda 51 adet hastane bulunmaktadır. Yine ayrıca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Hükümeti ile Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti Arasında 28 Mart 2008 tarihinde İmzalanan Sağlık Alanında İşbirliği ile sağlık sektörü Türkiye’nin desteği ile her geçen gün gelişmektedir.

Top